Till innehåll på sidan

Information från SISAB

Byggnation av ny provisorisk paviljong på Bandhagens skola

På uppdrag av Stockholms stads utbildningsförvaltning bygger SISAB en ny skolpaviljong på idrottsplatsen intill Bandhagens skola. Arbetet och byggnationen av paviljongen kommer påbörjas första mars 2021 och beräknas vara klart i juni 2021.  Produktionen inleds med markarbeten i form av schaktning och grundläggning, och avslutas med finplanering av skolgårdsåtgärder. Markarbetet beräknas att pågå från första mars till i mitten av maj. 

Under vecka 17 (26 april till 2 maj) kommer paviljongen att levereras till platsen och därefter pågår anpassningar av byggnaden fram till mitten av juni. 

 

Med vänlig hälsning 
Projektledningen 

Mer information och frågor, vänligen kontakta 

Thomas Pella Bergsell 
Kommunikatör 
Telefon 08-508 470 10 
e-post thomas.pella.bergsell@sisab.se 

 

 

 

Dela:
Kategorier: